14.9.2017

Navštiv Polibek

Páteční večer slouží jako vyvrcholení celé Soutěže. Soutěžící budou mít možnost zkonzultovat svá díla s porotci a garanty. Jsou zde vystavena všechna díla, z nichž ta nejlepší budou oceněna v průběhu večera. To ale není všechno – očekávej blokové i kontinuální workshopy, které se podle nás nějak vážou k tématu víkendu. Navíc je to příležitost seznámit se s novými lidmi a potkat staré známé tváře!

Letošní Páteční večer se bude konat ve studiu Alta. Vstup do studia bude umožněn od 18:00 do 0:00.  Nejlépe se tam dostanete od tramvajové zastávky Výstaviště Holešovice (linky: 17 a 37) nebo pěšky od zastávky metra Nádraží Holešovice (linka C).

Při vstupu bude také možné si vyzvednout lístky na celý Mikulášský víkend!

☝️ H A R M O N O G R A M   P Á T E Č N Í H O  V E Č E R A


18:00 Vstup do areálu

19:00 Začátek workshopů, Živých knih a všeho dění na Večeru

19:05 Hranice smíchu aneb komika a vážnost ve středověku //H30 (divadlo)

20:30 Vyhlášení umělecké soutěže //Hala vedle kavárny

21:15 Vůně borovic (kapela) //H30 (divadlo)

22:15 Lucky sings feat. Marek Fischer//H30 (divadlo)

23:00 Konec programů, rozpouštíme to!


☝️ W O R K S H O P Y

Výroba věcí z kůže

Textilní techniky dávají řadu možností co si vyzkoušet a lze stále objevovat další a další
způsoby práce. Práce s kůží naproti tomu nabízí i jisté uplatnění v dnešním světě, protože
řemeslné základy se za stovky let zas tolik nezměnily. Nabízíme vám možnost vyzkoušet si
tkaní na hřebenovém stávku nebo karetkách a vyrobit si kožený náramek.

Renovace památek

Pamětihodnost. Památka. Paměť a hodnota. To jsou jen slova, ale co se za nimi skrývá? Co je
památka? Jsou nám k něčemu dobré?

Rodopisná ochutnávka

Zájemcům proto nabízím motivační povídání o radostech a strastech pouti ke kořenům vlastního rodu – stručné, ale opravdu velmi stručné vysvětlení podstaty genealogie, pátrání po předcích. Zodpovíme si otázky, kde všude můžeme hledat a jakým způsobem zjistit maximum informací o předchozích generacích, o lidech z rodu, které jste sice nikdy nepotkali, ale kteří jsou v nás stále přítomni a jejichž genetickou výbavu neseme.

Lidové tance

Ke kořenům cestuji každý den. Při čtení starých knih, při vaření receptů své babičky. Při házení bačkorou nebo třesením bezu o Vánocích, při barvení vajíček a pálení čarodějnic. Návrat ke kořenům mi nejvíc umožňuje působení v plzeňském folklórním soubor. Od čtyř let jsou součástí mého života červené punčocháče, bílé spodničky, pentle do vlasů a roztočená sukně.Odhoďte starosti a pojďte do kola!

Knihovna materiálů

Knihovna materiálů matériO Prague je informační a vzdělávací centrum zaměřené na inovativní materiály. Tušíte kolik materiálů měl k dispozici designér před sto lety a kolik jich má nyní? K čemu vůbec taková knihovna materiálů slouží? Už jste slyšeli o houbové kůži, textilii ze dřeva a papíru z kamene? Pokud odpovědi na tyto otázky neznáte a zajímají vás, přijďte na náš workshop. Budete mít možnost nejen tyto, ale i různé další unikátní materiály spatřit a taky si na ně sáhnout! To je příležitost, která se často neopakuje.

Intuitivní hry

Hrát si znamená mít radost, cítit se uvolněně a vědět, že se právě děje cosi živého a smysluplného. Znamená to být se sebou, ve svém těle, a také s druhými lidmi. Každé pravidlo je přeměnitelné na jiné pravidlo. Každý hráč hraje za sama sebe a nikdo nikdy nevyhrává ani neprohrává. Chyby jsou dovoleny, nešikovnosti též. Intuitivní hry jsou hry na sebe sama. Hraje se na vlastní tělo, na vlastní smysly, na vlastní nitro – jako na hudební nástroj. Přijďte si s námi hrát, rádi vás uvidíme…

S animací ke kořenům

Animace – to je oživení. Dílna nabídne seznámení a především vyzkoušení si techniky ruční animace kresleného a ploškového filmu. Oživíme snad nejen počátky skautingu u nás.Pan profesor Svojsík se opět projde lesem v okolí Orlovské hájenky , Jiří Wolker si zacvičí na ranní táborové rozcvičce, Rössler Ořovský propádluje Svatojánské proudy a Jestřáb se projede na strágule.


☝️ Ž I V É K N I H Y

Šimon Šafránek (režisér, spisovatel, novinář, DJ)

„Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu. Skateboard!“ Spisovatel, novinář, DJ a filmař na volné noze Šimon Šafránek natočil první celovečerní dokument o vzniku skateboardingu v Československu, který je sympaticky přidrzlým a zároveň moudrým, melancholickým i strhujícím svědectvím o hledání svobody ve společnosti sužované komunistickým režimem. V unikátních archivních záběrech a za zvuků našláplého soundtracku (The Clash, Sex Pistols, Killing Joke, Visací zámek nebo Miro Žbirka) se představí kultovní mistři „prkýnka“ Ivan Zobák Pelikán, Petr Forman nebo Luděk Váša a jejich nekonečná mejdanová jízda šedou normalizací.

Do Thu Trang (autorka blogu Asiatka.cz)

Narodila se ve Vietnamu. Vystudovala obor Česko-německá studia v Praze a Regensburgu a také Marketingovou komunikaci a PR na Univerzitě Karlově. Točí se kolem marketingu, IT a startupů. Několik let sbírala zkušenosti v marketingových agenturách, poté pracovala v IBM Česká republika jako happiness manager. Tři roky byla součástí organizačního týmu TEDxPrague. V současné době se věnuje obsahovému marketingu v technologickém startupu Spaceti a festivalu technologií budoucnosti Future Port Prague. Za blog Asijatka.cz byla nominována na Křišťálovou lupu a Magnesii Literu. V roce 2016 získala ocenění Novinářská křepelka pro novináře do 33 let.

Jana Krátká (autorka blogu Ceskazceska.cz)

Jana tvoří blog Češka z Česka s láskou k české kultuře. Najdete v něm recepty na jídla, která se od nepaměti připravují v naší zemi, místní suroviny, využití bylin, české zvyky a tradice, zajímavá místa Čech, Moravy a Slezska. Nechte si připomenout něco z naší kultury, co už možná víte, nebo nevíte, nebo jste věděli a zapomněli…

Jaroslav Kmenta (autor knihy Boss Babiš)

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal reportážní knihu o miliardáři a politikovi Andreji Babišovi. Novinář nazval knihu BOSS BABIŠ. Jak Kmenta uvádí, dává tím najevo, co si o Babišovi myslí. „Babiš není klasickým gangsterem. Ale je to novodobý bílý límeček. Proto jsem ho také zařadil do knižní řady mapující český polosvět,“ uvedl Kmenta a dodal: „Babiš mezi tuhle smetánku bezpochyby patří. On se často ocitá na rozhraní dobrého světa a toho takzvaného špatného polosvěta. Ať se snaží vypadat jako ctihodný politik či byznysmen, v mých očích bude navždy zapsán jako jistý druh kmotra. Praktiky v byznysu a chování v politice tomu odpovídají.“